خود مهاری – بخش ششم – غریز اراده چیست؟

یک شکلات داغ هیجان‎انگیز در یک عصر پاییزی، یا یک سیگار در زیر باران، یا یک کیک شکلاتی برای عصرانه، می‎تواند در همه‎ی ما وسوسه را به‎وجود بیاورد. این لحظه دقیقا نیاز داریم بگوییم:” من نمیخواهم “ در حالی که تک تک سلول‎های بدن ما یک‎صدا فریاد می‎زنند: “من می‎خواهم”. چطور با خود مهاری به “من نمی‎خواهم” برسیم؟

ابتدا توصیه می‎کنم فصل اول کتاب غریزه اراده که در ۵ بخش (اول، دوم، سوم، چهارم، پنجم) نوشتم و چند مثال به آن اضافه کردم را بخوانید و سپس بخش دوم را شروع کنید.

بحث اراده، یک بحث انتزاعی در مورد چیزهایی که غلط یا درست هستند، نیست. این یک رقابت و جنگ بین دو خودِ شماست. گاهی اوقات طمع این رقابت را برنده می‎شود، در حالی که گاهی اوقات نیز، قسمتی از شما که می‎داند کار درست چیست این رقابت را می‎برد.

فرض کنید برای گشت و گذار به جنگل رفته‎اید. ناگهان متوجه می‎شوید که ببری در کمین شماست.

شما خطر را حس می‎کنید. تپش قلب شما تند تند می‎شود. دندان‎هایتان را به همدیگر فشار می‎دهید. این واکنش‎های مغز نوعی از خود مهاری محسوب می‎شوند. نیاز ما به زنده ماندن و واکنش‎های ما در لحظه به دلیل قدرت خود مهاری اتفاق می‎افتد.

حال فرض کنید، عصرِ فردا بعد از اندکی باران، هوای خنکی پاییزی در جریان است. در خیابان در حال قدم زدن و لذت بردن از محیط و آب‎ و هوا هستید که ناگهان شیرینی فروشی را می‎بینید. شما قبل از اینکه بگویید:” صبر کن! من رژیم هستم” رفتید داخل فروشگاه و درِ آنجا را باز کردین.

چه اتفاقی در مغز و بدن شما می‌‎افتد؟ چرا خیلی از اوقات ناخواسته به سمت شیرینی و محرک‎ها قدم برمی‎داریم؟

چندتا مساله رخ می‎دهد.

اول. مغز شما موقتا به شما قول پاداش می‎دهد. چطور به سمت شیرینی فروشی قدم بر می‎دارین؟ مغز شما انتقال دهنده‎های عصبی به نام دوپامین را از وسط مغز به سمت نواحی مرتبط با توجه و تحول انتقال می‎دهد، در نتیجه باعثِ کنترلِ عمل شما در لحظه می‎شوند.

این دوپامین‎ها در داخل مغز حامل این پیام هستند:” یا باید همین الان کیک را بخری، یا به سرنوشت بدتر از مرگ دچار بشی!”

دوپامین‎ها و مسائلی که در بالا گفته شد و برخی مسائل دیگر، از علت‎های اصلی هستند که ناگهان متوجه می‎شویم به صورت ناخود آگاه مشغول خوردن کیک هستیم.

اما صبر کنید!

همان‎طور که در جنگل خود مهاری شما می‎داند، باید از شما در برابر خطر حمله ببر محافظت کند، در پشتِ درِ شیرینی‎فروشی هم می‎داند که شما هدف بزرگ‎تری دارید، و می‎داند که آن کیک توت‎فرنگی هیجان انگیز، هدف بلند مدت شما را فریب می‎دهد.

این همان غریزه اراده است.

غریزه اراده می‎خواهد که ما زنده بمانیم. می‎خواهد که به هدف‎های بلند‎مدت‎مان برسیم.

چطور باید اراده‎مان را افزایش دهیم؟ آیا اراده قابل افزایش است؟ نظر شما چیست؟

منبع: کتاب غریزه اراده از kelly mcgonigal

Related Post

One thought on “خود مهاری – بخش ششم – غریز اراده چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *