گر صبر کنی ز غوره حلوا سازم – آزمایش مارشمالو

هفته‎ی قبل یک تپسی گرفته بودم. طبق معمول بعد از ۲ دقیقه راننده پرسید:” سفرتون رایگان است؟” گفتم:” نه! اینترنتی پرداخت کردم” بعدش گفت:” چرا نقد نه؟” پرسیدم:” چه فرقی داره؟” راننده گفت:” اصن نقد حالش بیشتره! همون لحظه که پول رو میگیری خستگی از تنت بیرون میره” دقیقا اون لحظه به یاد ضرب‎المثل:” گر صبر کنی ز‎غوره حلوا سازم افتادم” و آزمایش مارشمالو!

راننده تاکسی حسابی تند می‎رفت. چند بار هم با بوق، با ماشین‎های دیگه دعوا کرد. این آدم حاضر نبود حتی یک دقیقه هم صبر کنه! در هر لحظه عجله داشت.

داستان آزمایش مارشمالو را شنیدین؟ اگر نه، می‎توانید اول روی ویدیو زیر کلیک کنید، بعد نتیجه آزمایش را بخوانید.

[aparat id=”kvCQw”]

برای تاثیر اراده بچه‎ها در زندگی، تست معروف مارشملو ( Marshmallow) را بررسی می کنیم. والتر میشل، روانشناس معروف در آزمایشی میزان مقاومت کودکان ۴ ساله را در برابر شیرینی بررسی کرد. کودکان را در اتاقی قرار می دادند و در میز جلوی آن ها شیرینی می گذاشتند و آزمایشگر به کودک می گفت:

“اگر صبر کنی و شیرینی را نخوری، زمانی که برگردم یک شیرینی دیگر به تو می دهم” سپس آزمایشگر از اتاق بیرون می آمد و واکنش کودکان را با دوربین بررسی می کردند. مشاهده کردند که بعضی از بچه ها توانستند در برابر وسوسه خوردن شیرینی مقاومت کنند و بعضی از آن ها نتوانستند.

مارشمالو در منابع مختلف آماده است، اما در اینجا به سراغ کتاب تصمیم‎گیری می‎رویم.

در کتاب تصمیم‎گیری داریم: “زمان دبیرستان میشل دوباره به سراغ همان بچه ها رفت و نمرات و نوع اخلاقیات آن ها را مورد جست و جو قرار داد. کسانی که توانستند یک دقیقه برای آبنبات صبر کنند نمرات و اخلاق بهتری داشتند. قابلیت صبر کردن برای آبنبات دوم، آشکار کننده ی نعمت خدادادی بسیار مهم مغزمنطقی است.”

بلوغ فکری
از طرفی مفهومی داریم به نام بلوغ فکری. می‎گویند زمانی که بچه‎های کوچک که توانایی راه رفتن ندارند، و سینه‎خیز حرکت می‎کنند اگر توپی را جلوی آن‎ها بگذارید، هرکدام مقداری دنبال توپ ‎می‎روند. اما بعضی از بچه‎ها در اواسط مسیر توپ را فراموش می‎کنند و به سراغ شکلات یا بازی با بچه‎های دیگر می‎روند.

این داستان برای شما آشنا نیست؟ تا به حال چند بار شده که رژیم گرفته‎اید اما حواستان به همبرگر یا فست فود پرت شده است؟

افرادی که می‎توانند زمان بیشتری را در تمرکز برای کاری صرف کنند، بلوغ فکری بیشتری دارند. بچه‎ای که تا رسیدن به توپ، مسیر را ترک نمی‎کند، احتمالا در آینده نیز کمتر کارش را رها می‎کند، زندگی با ثبات‎تری پیدا می‎کند.

تا به حال از ۲ مفهوم نام بردیم: مغز منطقی، بلوغ فکری

همین الان ۱۰ هزارتومان می‎خوام
اگر به افراد بگویند الان ۱۰ هزارتومان می‎گیری یا هفته آینده ۱۱ هزارتومان؟ به نظر شما چه جوابی می‎دهند؟
مطالعات نشان می‎دهد افراد اغلب هم‎اکنون ۱۰ هزارتومان را می‎گیرند و تا هفته آینده صبر نمی‎کنند.

این مفهوم باعث شده برخی اقتصاددان‎ها از این ترفند برای ذخیره پول برای بازنشتگی افراد استفاده کنند. مثلا به آن‎ها می‎گویند می‎خواهی برای بازنشستگی پس‎انداز داشته باشی؟ اغلب جواب مثبت می‎دهند. اما اگر از آن‎ها بخواند از همین ماه پول ذخیره کنند، افراد کمی این کار را انجام می‎دهند.

در نتیجه اقتصاددانان از این ترفند استفاده می‎کنند: از ۳ماه بعد به طور خودکار ۵% از درآمدت به فلان حساب ریخته شود؟ قبول است؟

معمولا افراد با ذخیره کردن پول برای ۳ ماه آینده مشکل زیادی ندارند.

نا‎بخردیِ همین الان!

ذهن انسان سوگیری شدیدی به لحظه‎ی “الان” دارد. الان این شکلات را بخورم. الان پول ذخیره نکنم. الان دروغ بگویم. الان جواب توهین طرف را با مشت بدهم. همین الان پول نقد.

اگر اکثر کارها را بخواهیم ۱۰ ساعت بعد انجام دهیم، احتمالا تصمیم متفاوتی بگیریم.

اگر ما مغز منطقی داشته باشیم، بلوغ فکری بیشتری هم خواهیم داشت. چطور می‎شود؟ یعنی سوگیری ما به لحظه “الان” کاهش پیدا می‎کند؟

جواب “بله” یا “خیر” این سوال نیاز به پژوهش دارد. اما می‎توانیم جواب اثبات شده‎ی دیگری بدهیم. ما نمی‎دانیم سوگیری افرادی که مغز منطقی دارند به لحظه “الان” کم می‎شود یا خیر. اما یک چیز را می‎دانیم.

افرادی که قدرت I Want قوی‎تری دارند، حاضر هستند خواسته‎های لحظه‎ای‎شان را برای هدف دراز‎مدت به تعویق بیاندازند.

پس شاید بتوانیم نتیجه بگیریم بخشی از بلوغ فکری و مغز منطقی ما به قدرت I Want مغز ما بستگی دارد.

بهترین سوالی که یک مغز منطقی را از یک مغز احساسی جدا می‎کند تا سوگیری به لحظه “الان” باعث نا‎بخردی ما نشود، این سبک سوالات هست:” حاضری این همبرگر را نخوری اما ماه آینده هیکلت خوب شده باشد؟” “حاضر هستی این ۴ماه تمرکز بیشتری داشته باشی تا ماشینت را عوض کنی؟” مغز منطقی، هدف و خواسته را بهتر درک می‎کند.

هرچقدر قدرت I Want ما شدیدتر باشد، خواسته‎ی ما به اصطلاح، بیشتر از ته دل است. (از ته دل، اصطلاحی نسبتا علمی است، بعدا در موردش خواهم نوشت) در نتیجه احتمال بیشتری دارد به خاطر هدفی در آینده خواسته الان را به تعویق بیاندازیم.

چطور قدرت I Want خود را افزایش دهیم؟
باید خود مهاری‎مان را افزایش دهیم. می‎توانید مطالب فصل اول کتاب “غریزه اراده” که به خود مهاری ارتباط دارد را بخوانید و از اواخر این هفته، برای شروع فصل دوم، همراه ما شوید.

Related Post

One thought on “گر صبر کنی ز غوره حلوا سازم – آزمایش مارشمالو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *