خود مهاری – بخش دوم

این بخش دوم از بحث خود مهاری است، ابتدا توصیه می‎کنم بخش اول را مطالعه کنید و سپس به سراغ بخش دوم بیایید.
کتاب “غریزه اراده” در ده فصل طراحی شده است، برای دوره‎ی ده هفته ای. هر فصل ۲تمرین دارد که باید این تمرین‎ها را در زندگی واقعی‎مون پیاده سازی کنیم. در حین انجام تمرین‎ها باید دقت کنید که استراتژی مناسب خودتان را نیز پیدا کنید.
در بحث خود مهاری با ۳ چالش رو‎به‎رو خواهیم بود. برای شروع یکی از این چالش‎ها را باید در نظر بگیرید.
چالش “I will”: چه چیزی را ترجیح می دهید بیشتر انجام بدهید یا متوقفش کنید به دلیل اینکه می‎دانید، می‎تواند کیفیت زندگی شما را بهبود ببخشد؟

چالش “I won’t”: عادت چسبنده شما در زندگی چیست؟ چه چیزی را ترجیح می‎دهید بیخیال شوید یا کمتر انجام بدهید چون سلامتی، شادی یا موفقیت شما را کاهش می‎دهد؟

چالش “I want”: هدف بلند مدت شما چیست که قصد دارید انرژی و تمرکزتان را بر روی آن بگذارید؟ چه چیز ضروری این “خواستن” شما رو اغلب منحرف یا وسوسه می کند؟
وقتی می‎گوییم قدرت اراده، دقیقا چه می‎گوییم؟

زمانی که در مورد قدرت اراده با افراد صحبت می‎کنیم، اغلب ذهنیت آن‎ها به سوی مقاومت در برابر وسوسه می‎رود. این وسوسه می‎تواند برانگیخته شدن توسط یک زن باشد، وسوسه نکشیدن سیگار، یا وسوسه گفتن دروغ برای مرخصی یک روز کاری. زمانی که مردم می‎گویند “من قدرت اراده ندارم”، معمولا منظورشان این است که در گفتن “نه” مشکل دارند. این مواردی که گفتیم همان چالش I won’t یا “من نمی‎خواهم” است.
اما گفتن “نه” بخشی از قدرت اراده و چیزی است که برای اراده بیشتر نیاز داریم. شما جزء آن دسته از افرادی هستید که همه چیزها را به آینده یا فردا موکول می‎کنید؟

قدرت اراده به شما کمک خواهد کرد که کارها را در لیست کارهای امروزتان قرار بدهید. به این مورد به عنوان چالش I will یا “من قصد دارم” نگاه کنید.

I will و I won’t از قدرت‎های اصلی دو بال “خود مهاری” ما هستند، اما برای قدرت اراده بیشتر ما نیاز به قدرت سومی هم داریم. شما هم افرادی را می‎شناسید که شهریه دانشگاه‎شان را که دو هفته باید در حساب نگه‎دارند، خرج مسئله دیگری می‎کنند؟ یا افرادی که در جمع می‎دانیم رژیم دارند اما یکدفعه تصمیم می‎گیرند همبرگر خوشمزه را نوش جان کنند؟ خیلی اوقات ما به I will و I won’t آگاهیم، اما برای اینکه در لحظه بتوانیم خواسته‎مان را به تعویق بیاندازیم نیاز به قدرت I want یا “من می‎خواهم” داریم. کسی که آن همبرگر خوشمزه را می‎بیند اما می‎بیند واقعا ته دلش می‎خواهد تا عروسی یک ماه دیگر هیکلش درست شده باشد، یا فردی که می‎داند که امروز می‎تواند سفر برود اما واقعا ته دلش می‎خواهد که درس بخواند و شهریه دانشگاه را بپردازد، دلایل بیشتری برای اراده بیشتر خواهد داشت.
پس ما برای قدرت اراده بیشتر، نیاز به هر ۳ چالش I will و I want و I won’t داریم.
چرا نیاز به قدرت اراده داریم؟
فرض کنید انسان اولیه بودید. شما می‎دانید که نمی‎توانید غذای همسایه خودتان را بدزدید. حتی اگر گرسنه باشید، می‎دانید باید غذا پیدا کنید و حتی گاهی اوقات به همسایه گرسنه‎تان هم غذا بدهید تا در هنگام حمله حیوانات و خطرها بتوانیم در مقابل آن‎ها دفاع کنیم و زنده بمانیم.

ما اراده داریم چون به ما کمک می‎کند انگیزه‎هایمان را کنترل کنیم و به یک انسان کامل تبدیل شویم.

بعضی از ما، بیشتر از بقیه از اراده‎شان استفاده می‎کنند. بعضی مردم بهتر توجه، احساسات و اقدامات شان را کنترل می‎کنند. آن‎ها روابط عاطفی بلند‎تر و بهتری دارند. در حرفه خود پول بیشتری کسب می‎کنند، استرس کمتری دارند و حتی بیشتر عمر می‎کنند.
اگر بخواهیم رو‎راست باشیم، خود مهاری، پیش‎بینی کننده‎ی بهتری است تا هوش برای به موفقیت رسیدن. اگر بخواهیم زندگی‎مان را بهبود ببخشیم، اراده جای بدی برای شروع نیست.
منبع: The Willpower Instinct: How Self-Control Works, Why It Matters, and What You Can Do to Get More of It
ضمنا می‎توانید با استفاده از اشتراک مطالب خود مهاری که در قسمت سمت چپ سایت قرار داده شده، مطالب بعدی را در ابتدای انتشار مطلب دریافت کنید.

Related Post