امروزه تقاضای ما برای خود مهاری در اراده یکی از موارد مهم به شمار می‎آید. اگر با ما همراه بوده باشید می‎دانید که انرژی خود مهاری چقدر ارزشمند هست و باید بکوشیم خردمندانه به جنگ اراده‎ای برویم.

محققان کشف کرده‎اند که انرژی خود مهاری در ساعات اولیه صبح در بالاترین حد خود قرار دارد و رفته رفته در طول روز نابود می‎شود.

مدل ماهیچه‎ای
از محدودیت‎ها و مضراتی که خود مهاری برای ما ایجاد می‎کند صحبت کردیم. اولین دانشمندی که محدودیت‎های اراده را آزمایش کرد روی بامیستر بوده است.

خود مهاری افراد به مرور از بین می‎رود، و آن‎ها رفتارهایی نادرست انجام می‎دهند. مانند تمایل به خرج کردن پولی که نیاز به خرج کردن آن وجود ندارد.

مشاهدات بامیستر نشان می‎دهد که خود مهاری مانند ماهیچه می‎ماند. وقتی از آن استفاده می‎کنید، خسته می‎شود. اگر آن را استراحت ندهید، نمی‎توانید از تمام قدرتش استفاده کنید.

هر عمل اراده‎ای باعث کاهش اراده می‎شود. باعث از دست دادن کنترل عملکرد و تمرکزتان می‎شود. اگر در کافه‎ای قرار دارید و از خوردن کیک تیرامیسو خودداری کرده باشید، برای شما سخت‎تر خواهد بود تمرکز بر روی کارتان، زمانی که به سمت میزتان برگردید.

خیلی از چیزهایی که فکر آن را هم نمی‎کنید، اراده شما را کاهش می‎دهند. مانند یک رفت و آمد همراه با استرس، نشستن در یک جلسه خسته کننده و …

مهم است که بدانیم هر شکست اراده‎ای به شخصیت ذاتی ما ارتباطی ندارد. با این احتساب اگر اراده محدود است، آیا هدف‎های بلند مدت ما محکوم به فنا است؟ آیا ما با سرعت به سمت ارضاء فوری خواسته‎هایمان قدم بر‎می‎داریم؟

خوشبختانه مسائلی وجود دارد که به ما قدرتِ غلبه بر خستگی اراده و افزایش انرژی خود مهاری را می‎دهد.

کلی مک‎گونیکال داستان یکی از نفراتی که در ورک شاپ اراده شرکت کرده است را تعریف می‎کند. سوزان (نام فرد مورد نظر) هر روز ساعت 5 صبح از خواب بیدار می‎شده است و ایمیل‎ها را چک می‎کرده است و سپس به سمت شرکت راه می‎افتاده و برای 10 ساعت متوالی مشغول کار می‎شده. او مدت‎ها در فکر راه‎اندازی بیزینس خودش بوده اما نمی‎توانسته بعد از برگشت از شرکت، بر روی کار خود تمرکز کند. او متوجه می‎شود که کار روز 100% انرژی‎اش را می‎گیرد. در نتیجه او کارهای مرتبط به بیزینس شخصی‎اش را به زمان صبح منتقل می‎کند و چک کردن ایمیل‎ها را به شب منتقل می‎کند. بعد از مدتی می‎تواند بیزینس شخصی‎اش را راه اندازی کند.

نمونه‎ی داستان سوزان که با تغییر استراتژی، باعث استفاده صحیح از انرژی اراده‎شان شده‎اند بسیار وجود دارد.

آیا شما زمان‎های مرتبط به بالاترین حد انرژی خود مهاری‎تان را می‎دانید؟ آیا بررسی کرده‎اید در آن زمان‎ها معمولا مشغول چه کاری هستید؟

افراد زیادی را می‎شناسم که صبح بعد از بیداری مشغول چک کردن شبکه‎های اجتماعی می‎شوند. موقع دیدن عکس‎های به عنوان مثال اینستاگرام، حسرت نبودن در یکی از دیدار‎های دوستانه روز قبل یا رقابت ذهنی با کسب و کارهای رقیب و مسائلی از این دست نیم ساعتی آن‎ها را به خودشان مشغول می‎کند. بعد هم راهی کسب و کارشان می‎شوند و معمولا از نداشتن ایده‎های خلاقانه ناله می‎کنند.

ما باید بدانیم انرژی مرتبط به اراده و خود مهاری‎مان محدود است و باید از آن به صورت صحیح استفاده کنیم و آن را در شرایط مختلف مدیریت کنیم.

همان‎طور که موارد مختلف می‎تواند خود مهاری و اراده را کاهش دهد، با مواردی مانند مراقبه و تمرین‎های ورزشی می‎توانیم ماهیچه‎های خود مهاری را قدرتمندتر از گذشته کنیم.

در بخش بعدی موارد دیگری در مورد انرژی و ماهیچه‎های خود مهاری را بررسی می‎کنیم.

برای این متن، یک بحث تکمیلی در مورد اینکه چطور با کمترین زمان ممکن، بیشترین بازدهی را کسب کنیم خواهم نوشت. در آن متن سعی خواهم کرد که با مصرف حداقل انرژی خود مهاری، بتوانیم خروجی کاری خوبی از وقت‎مان داشته باشیم.

منبع: کتاب غریزه اراده

Privacy Preference Center