انرژی اراده را چطور از دست می‎دهیم؟ به چه ترفندهایی اراده‎مان را در کوتاه مدت و بلند مدت افزایش دهیم؟ چطور قدم‎های آسان و کوچک باعث تغییر بزرگ در اراده می‎شوند؟ پاسخ این سه سوال را تا پایان همین متن خواهید یافت.

آیا خود مهاری از بین می‎رود؟
دانشمندان علوم اعصاب متوجه شدند که با هر بار استفاده از سیستم اراده، “خود مهاری” کمتر فعال می‎شود.

متیو گالیوت، روانشناسی که با روی بامیستر کار می‎کند، متوجه می‎شود که مغز خسته یک مشکل اساسی در مورد تامین انرژی دارد.

او برای اثبات این مدعا، آزمایشی ترتیب داد. عده‎ای را به آزمایشگاه فراخواند و به 2گروه تقسیم کرد. به گروه اول لیموناد شیرین شده با قند داد و به گروه دوم لیموناد شیرین شده مصنوعی داد که عملا هیچ انرژی به آن‎ها انتقال نمی‎داد. سپس از آن‎ها خواست مشغول فعالیت اراده‎ای مشخص شوند. گالیوت مشاهده کرد افرادی که لیموناد شیرین شده با قند را خورده بودند، خود مهاری‎شان بهبود پیدا کرده بود، در حالی که افرادی که لیموناد شیرین شده مصنوعی را خورده بودند، وضعیت مساعدی در مورد خود مهاری‎شان وجود نداشت.

گالیوت نتیجه گرفت، سطح پایین قند خون، بخش گسترده‎ای از شکست اراده را شامل می‎شود. دادن شکر به افراد باعث تبدیل شدن آن‎ها به بهترین ورژنِ‎شان می‎شود.

مغز هنگام قحطیِ انرژی، تمایلی ندارد که انرژی کاملی در اختیار بعضی قسمت‎ها قرار دهد. اولین هزینه انرژی را که قطع می‎کند، “خود مهاری” است. به دلیل اینکه خود مهاری، یکی از گران‎ترین هزینه‎ها برای مغز است.

هنگام گرسنگی چطور به اصطلاح پدر و مادر خودمان را نمی‎شناسیم؟

مطالعات نشان می‎دهد بشر هنگامی که گرسنه است، بیشتر خطر می‎کند. سرمایه گذاری‎های پرخطرتری انجام می‎دهند. کارگزاران سهام، ممکن است خرید‎های احمقانه‎ای قبل از خوردن ناهار انجام بدهند.

اندکی قند می‎تواند اراده را در کوتاه مدت تقویت کند. اما این استراتژی خوبی برای دراز مدت نیست، به دلیل اینکه شکر برای دیابت ضرر دارد.

نقشه بهتر آن است که مطمئن شوید، سوخت انرژی بدن را از غذا به دست می‎آورید. خوردن صبحانه دلچسب و سالم به جای بیخیال شدن آن، راه حل مناسبی برای ساختن اراده است.

تمرین ماهیچه‎ای اراده‎ای
در مورد ماهیچه‎ای بودن اراده صحبت کردیم. می‎دانیم، اراده نیز مانند هر ماهیچه‎ای می‎تواند با تمرین قوی‎تر شود. استفاده از خود مهاری ممکن است باعث خستگی شود، اما باعث قدرتمند‎تر شدن آن می‎شود.

نکته‎ی قابل توجه و با اهمیت آن است که هر عمل کوچکی باعث تقویت اراده می‎شود. اگر برای رسیدن به هدفِ بزرگِ خود در زندگی نیاز به اراده قدرتمندی دارید، باید بدانید که عمل‎های کوچک قدم‎های مهم و موثری به شمار می‎آیند. آزمایش زیر را با دقت زیاد بخوانید.

مطالعه‎ای در دانشگاه نورث به تحقیق انجامید. شرکت کنندگانی برای بررسی میزان خشونت و حسادت و … در روابط عاطفی دور هم جمع شدند. آن‎ها به 3گروه تقسیم شدند. گروه اول کارهای روتین مانند مسواک زدن را قرار شد با دست غیر غالب انجام دهند. گروه دوم قرار شد نوع گفتار بعضی کلمات را تغییر دهند. مثلا به جای، “آره”، “بله” بگویند. و گروه سوم قرار شد کار خاصی انجام ندهند.

بعد از 2هفته ادامه دادن دستورهایی که به آن‎ها داده شده بود، پژوهشگران مشاهده کردند که دو گروه اول (گروه یک و گروه دو) کارهای مربوط به خشونت و حسادت را کمتر انجام می‎دهند. اما گروه سوم تغییری نکرده بودند.

نکته مهم و جالب توجه در مورد ماهیچه‎های اراده همین‎جاست. نیازی به چالش‎های اراده‎ای خاص نیست. کارهای ساده‎ای مانند مسواک زدن با دست غیر غالب بعد از مدتی باعث می‎شوند وسوسه‎های ما تغییر کنند و اراده ما بهبود پیدا کند.

بدانید همان قسمتی از مغز که با اراده قوی خود ما را در رسیدن به اهدافمان یاری می‎کند، می‎تواند در قدم‎های کوچک تقویت شود. شاید بتوانیم اینطور تصور کنیم که قسمت مرتبط با اراده در مغز، فرق بین اعمالی که به اراده نیاز دارند را متوجه نمی‎شود. اگر سیگار نکشیدن برای شما یک عمل اراده‎ای دشوار به حساب می‎آید، از مسواک زدن با دست غیر غالب شروع کنید. بعد از مدتی متوجه می‎شوید چطور راحت‎تر به سیگار کشیدن “نه” می‎گویید. این نمونه‎ای از یک مطالعه‎ی انجام شده است. افرادی که با دست غیر غالب مسواک زدند و بعد از مدتی با درصد بالاتری نسبت به افراد دیگر سیگار را ترک کردند.

شما چه تمرین‎های ساده‎ای را برای بهبود اراده سراغ دارید؟

منبع: کتاب غریزه اراده