برای اینکه اراده و خود مهاری را، به سرعت افزایش دهیم (باعث افزایش نوسان ضربان قلب شویم) و در لحظه‎ی مهمی که کیک شکلاتی را میبینیم تا حدی از وسوسه شدن جلوگیری کنیم، راه حل یک دقیقه ای را بررسی می‎کنیم.

اگر این اولین مطلب از مبحث خود مهاری است که می‎خوانید، پیشنهاد می‎کنم از این‎جا شروع کنید و قدم به قدم جلو بیایید و تمرین‎ها را با صبر و حوصله انجام دهید.

برای یک دقیقه سرعت تنفس خود را کاهش دهید. در مدت زمان یک دقیقه 4 تا 6 بار نفس بکشید (یعنی هر 10 تا 15 ثانیه یک بار)

کاهش سرعت نفس کشیدن به ما کمک می‎کند از حالت استرس به حالت “خود مهاری” برویم. چند دقیقه استفاده از این تکنینک باعث احساس آرامش و کنترل در چالش‎ها می‎شود.

تمرین‎های ورزشی، راه‎حلی برای اراده بیشتر
افرادی در گینه برای مطالعه‎ای انتخاب شدند. آن‎ها برای 2ماه، فعالیت ورزشی انجام دادند. کم کم تمام جنبه‎های زندگی آن‎ها تغییر کرد. کمتر تلوزیون دیدند. بیشتر مطالعه کردند. کمتر سیگار کشیدند و …

تحقیقات نشان می‎دهد، پانزده دقیقه دویدن، هوس افراد را در برابر وسوسه سیگار، شکلات و … کاهش می‎دهد. تاثیر بلند مدت تمرین‎های روزشی حتی چشیم‎گیر‎تر هستند. آن‎ها استرس روزانه را کاهش می‎دهند.

عصب‎شناسان هنگامی به مغز افراد در تمرینات ورزشی نگاه می‎کنند، متوجه افزایش قسمت خاکستری مغز می‎شوند.

تمرین‎های ورزشی، مانند مراقبه باعث می‏‎شوند که مغز افراد بزرگتر، سریع‎تر شود.

چه قدر نیاز به تمرین ورزشی وجود دارد؟
ببینید چقد مایل هستید که تمرین ورزشی داشته باشید. هیچ نقطه‎ای وجود ندارد. یک آنالیز در سال 2010 نشان می‎دهد، 5 دقیقه تمرین ورزشی روزانه، تاثیر زیادی می‎تواند داشته باشد.

چه نوعی از تمرین‎های ورزشی را انجام دهیم؟
به نظر می‎رسد‎، مغز و بدن ترجیحی برای این تمرین‎ها ندارند. ببینید شما مایل هستید چه تمرین ورزشی انجام دهید. یوگا، دویدن، شنا کردن و …

تجربه‎ی 5 دقیقه‎ای برای اراده
نیازی به تمرین‎های طاقت فرسا نیست. همین که از محیط کار خارج شوید و به فضای بیرون بروید، یا 5 دقیقه با بچه‎تان بازی کنید، یا آهنگ مورد علاقه‎ات را پخش کنی و 5دقیقه قدم بزنی، یعنی کاری برای اراده‎ی بیشتر داری.

چطور صبح‎ها راحت‎تر ورزش کنیم؟
این قسمت مرتبط با چرخه‎های عادت است. این قسمت را از کتاب قدرت عادت انتخاب می‎کنم. (جزئیات مربوط به چرخه‎های عادت را در این کتاب بخوانید.)

اما یک راه‎حل سریع برای شروع چرخه‎‎ی تمرین ورزشی. اگر قصد پیاده‎روی صبح‎گاهی را دارید و این کار برای‎تان دشوار است. در روزهای ابتدایی، با همان گرمکن ورزشی بخوابید و کتانی‎هایتان را کنار بالشت بگذارید. صبح در ابتدا کتانی‎هایتان را بپوشید و بعد چند دقیقه کارهای روزانه را انجام دهید، سپس به پیاده روی روزانه بروید.

صبح با گرمکن از خواب بیدار شدن، برای مغزتان یک پیام دارد. امروز باید پیاده روی کنی.

این قسمت کوتاه‎تر از بخش‎های دیگه نوشته شد، به دلیل اینکه قصد دارم بخش بعدی در مورد اهمیت خواب و اراده صحبت کنم. ترجیح می‎دهم این 2قسمت خیلی خیلی پر اهمیت تمرین‎های ورزشی و خواب از یکدیگر جدا باشند.

پی نوشت: اگر عاشق دویدن هستید و می‎خواهید حس واقعی یک دونده روزانه را بدانید، کتاب “از دو که حرف می‎زنم، از چه حرف می‎زنم” را بخوانید.

شما چه تمرین‎های ساده ورزشی را می‎شناسید؟

منبع: کتاب غریزه اراده