بی‎اراده خواهید شد اگر خواب درست نداشته باشید. اگر موضوع خواب را درست مهندسی نکنید، خود مهاری‎تان از دست خواهد رفت.

تا این بخش، راه حل‎های مختلفی را برای افزایش خود مهاری ذکر کردیم. از بخش اول شروع کردیم. تعاریف خود مهاری و قدرت‎های خود مهاری را بررسی کردیم. از تاثیر مراقبه و تمرین‎های ورزشی هم سخن به میان آوردیم.

امروز قصد داریم از اهمیت خواب صحبت کنیم.

خواب چگونه باعث افزایش اراده می‎شود؟
کمبود خواب باعث می‎شود در کنترل احساستان به مشکل بخورید. توجه‎تان را به سختی کنترل خواهید کرد. اگر در کنترل احساس و توجه مشکل داشته باشید، چالش بزرگی برای I Will خواهد بود. یعنی نمی‎توانید به کاری که قصد انجام آن را دارید، تمرکز کافی داشته باشید.

چطور کمبود خواب با اراده رابطه مستقیم دارد؟
خود مهاری انرژیِ خیلی زیادی در مغز مصرف می‎کند. وقتی شما کمبود خواب دارید و خسته هستید، سلول‎های مغز به سختی گلوکز را از خون می‎گیرند در نتیجه مغز شما قادر نخواهد بود انرژی کارآمد، برای خود مهاری را جذب کند. به این معنی است که در بدن شما، قند وجود دارد اما مغز قادر به جذب آن انرژی به درستی نیست. پس انرژی کافی برای خود مهاری نخواهید داشت، به راحتی وسوسه می‎شوید و به سختی “نه” می‎گویید.

یادتان هست رابطه نوسان ضربان قلب با اراده و خود مهاری بیشتر؟
کمبود خواب باعث ایجاد قسمت‎هایی از درجات بالای هورمون استرس می‎شوند و باعث کاهش نوسان ضربان قلب می‎شوند. بدانید که استرس بیشتر، با خود مهاری کمتر در ارتباط است.

خبر خوب! این مساله برگشت پذیر است. یعنی یک خواب خوب باعث برطرف شدن اختلال به وجود آمده در کورتکس مغز می‎شود.

در تحقیقات نشان داده شده که 5 دقیقه مراقبه با نفس عمیق، باعث کمک به خواب افراد می‎شود.

اگر کمبود خواب دارید، بدانید که یک ساعت خواب بیشتر، باعث کاهش خطر ابتلا به مواد مخدر می‎شود.

پس برای خود مهاری بیشتر، فورا بروید و بخوابید.

اراده بیشتر می‎خواهید؟ فورا بروید و کمبود خوابتان را جبران کنید.

چطور با مشغله این روز‎ها درست بخوابیم؟
اگر جز افرادی هستید که کمبود خواب دارند و فرصت کافی برای خواب ندارند، راه‎های زیادی برای افزایش خود مهاری از طریق خواب وجود دارد.

حتی اگر فرصت ندارید بدون وقفه هشت ساعت در شبانه روز بخوابید، یک تغییر کوچک می‎تواند باعث یک تفاوت بزرگ شود.

تحقیقات نشان می‎دهد، حتی یک شب خواب درست هم، می‎تواند به بازسازی مغز کمک کند. در نتیجه اگر در ابتدای هفته کم می‎خوابید، در آخر هفته بیشتر بخوابید و اراده‎تان را کمک کنید.

حتی می‎توانید در اول هفته با خواب بیشتر، مقداری خواب برای بقیه هفته ذخیره کنید.

در اواسط روز اگر خستگی و حواس پرتی به سراغ‎تان می‎آید، یک چرت کوتاه، می‎تواند تمرکزتان را دوباره بازسازی کند.

اگر به دنبال یک چالش اراده‎ای می‎گردید، حدس می‎زنم، خواب جای خوبی برای شروع هست. تا دیروقت در اینستاگرام می‎چرخید؟ تا دیروقت با دوستانتان چت می‎کنید؟ تا دیروقت درس می‎خوانید؟

اگر به زندگی به یک دوره چند دهه‎ای نگاه کنید، و فقط فردا و هفته آینده برای‎تان در اولویت نباشد (نابخردی همین الان) در نتیجه نیاز دارید که درست بخوابید. اگر می‎خواهید از امروز تا پانزده سال آینده با قدرت و تمرکز به کارتان ادامه دهید، نیاز به اراده قوی دارید و باید تمام موارد مانند خواب، ورزش و مراقبه و … را رعایت کنید.

پس اگر تا دیروقت مشغول کارهایی می‎شوید که ارزش آن از 15 سال آینده زندگی‎تان کمتر است، اگر ارزش آن از اراده شما کمتر است، چالش اراده‎ای خوابِ به موقع را شروع کنید.

اگر جزء افرادی هستید که هر شب قصد می‎کنید، ساعت 10 یا 11 بخوابید اما تا 2 بیدار می‎مانید و هر شب یک بهانه‎ی جدید برای بیدار ماندن دارید، باید بدانید که این مشکل خیلی از افراد است.

راه حل آن؟
به جای اینکه تصمیم بگیرید هر شب ساعت 10 بخوابید، تصمیم خود را برعکس کنید. یعنی بگویید هیچ کاری بعد از ساعت 10 انجام نمی‎دهم. حتی اگر مساله‎ی خیلی مهمی هم باقی مانده بود، آن را برای فردا یادداشت کنید و به موقع به رخت‎و‎خواب بروید.

یک کاغذ جلویتان بگذارید و تفاوت 2روزی که شب به موقع خوابیدید، و زمان‎هایی که کمبود خواب داشتید را یادداشت کنید.

اگر ایده‎ای برای خواب کافی به ذهنتان می‎رسد برای من یادداشت کنید.

در ضمن افرادی هستند که قول معروف آدمِ شب هستند. بحث اصلی خواب شب یا روز نیست (هرچند در این مورد مباحثی وجود دارد) اما هدف اصلی ما برای خود مهاری بیشتر، میزان خواب است. اگر روز می‎خوابید، باز هم سعی کنید به اندازه کافی بخوابید.

منبع: کتاب غریزه اراده