تیم فریس چند هفته‎ی قبل جمله‎ی “من احتیاجی به زمان ندارم، چیزی که من لازم دارم، یک مهلت نهایی (ضرب الاجل) است” را در وبلاگش به عنوان جمله‎ی تکان دهنده قرار داده بود.

در پایان بخش قبلی از مبحث خود مهاری قرار بر این شد که یک بحث کامل در مورد استفاده مفید از زمان برای راندمان بالاتر در کارها بنویسیم. این متن به نوعی می‎تواند مقدمه‎ی آن مبحث باشد.

ابتدا بیایید نگاهی به چند نابخردی مغز داشته باشیم.

امروز آخرین مهلت خرید با 50% تخفیف است.

جمله‎ی بالا چرا مغز انسان را تحریک می‎کند؟ در جمله‎ی بالا از 2 تکنیک “محدود کردن” و “از دست دادن” به طور هم‎زمان استفاده شده است. شما فقط محدود به امروز هستید. و در صورت خرید نداشتن، فرصت استفاده از 50% تخفیف را از دست می‎دهید.

این نابخردی‎ها فقط مربوط به مسائل مالی نیست. محدود بودن و از دست دادن در تمامی مسائل می‎تواند مغز را تحریک کند و تحت فشار ذهنی قرار دهد.

شما فرض کنید جمله‎ی فروشگاه چنین بود:” در یک ماه آینده، هر روز می‎توانید شامل 50% تخفیف شوید”

آسایش ذهنی خودتان را می‎توانید در جمله‎ی بالا حس کنید؟ یک ماه زمان به شما آرامش کافی می‎دهد.

همانطور که یک فروشنده می‎داند، ایجاد همچین آسایش ذهنی باعث کاهش سودش می‎شود، شما نیز باید بدانید ایجاد آسایش ذهنی در مورد زمان می‎تواند راندمان کار شما را کاهش دهد.

فرض کنید برای یک روز کاری، فقط یک پروژه دارید. و تمام روز را هم بیکار هستید. به نظر شما احتمالا انجام آن یک کار چقدر است؟ آیا این زمان زیاد باعث انجام کار خلاقانه می‎شود؟ (این مورد در پست مربوط به استفاده مفید از زمان به طور کامل بررسی می‎شود)

دن آریلی از تجربیاتش در قبال پروژه‎هایی که با دانشجو‎ها کار می‎کند مثالی را بیان می‎کند. او می‎گوید همیشه در اوایل ترم از بچه‎ها می‎خواهم که پروژه‎ای را تحویل دهند. و دانشجوها را به 2 گروه تقسیم می‎کنم. یک گروه باید برای تحویل پروژه‎شان زمان نهایی و قطعی تعیین کنند و گروه دیگر می‎توانند تا روز امتحان پروژه‎شان را تحویل دهند.

دن آریلی می‎گوید که گروه دوم در ابتدای کار رضایت بیشتری دارند. اما نتایج نشان می‎دهد موفقیت گروه اول (گروهی که زمان تحویل قطعی داشتند) در مورد “زمان تحویل” و “کیفیت پروژه” بیشتر از گروه دوم است.

چه درکی در محدودیت وجود دارد که نظم و قطعیت می‎آورد؟

به سوال بالا خوب فکر کنید.

اما با توجه به مسائلی که بررسی کردیم، اگر فقط یک پروژه برای یک روز دارید، برای خودتان ضرب الاجل در نظر بگیرید.

به خودتان بگویید اگر بین ساعت 8تا10 آن را انجام ندهم، به خودم قول می‎دهم دیگر آن را انجام ندهم و مضرات انجام نشدنش را قبول کنم.

خواهید دید همین محدودیت چه اثر مضاعفی بر راندمان و انجام شدن کار می‎گذارد.

در پست استفاده مفید از زمان، 2 تکنیک برای نحوه زمان بندی خواهیم گفت، و صحبت خواهیم کرد که چه زمان‎هایی پروژه‎ها خلاقانه‎تر انجام می‎شوند.